Motivacija, kreativnost, produktivnost i zadovoljstvo poslom uveliko ovise o ozračju koje vlada u radnoj okolini, odnosno uredu.
Uvažite stoga naše savjete te vlastitim zalaganjem i primjerom stvorite uvjete za pozitivnu i poticajnu atmosferu u kojoj ćete se vi i vaše kolege osjećati ugodo, zadovoljno i ispunjeno.
Kultivirajte radni prostor
Uredite prostor u kojem radite te ga primjerice uljepšajte teglama s cvijećem, šarenim plakatima i zavjesama. U red dovedite i neuredne kolege. Dnevnim "dežurstvima" riješite se prljavih šalica za kavu, a tjednim "akcijama čišćenja" nereda na stolovima i policama. Razmislite i o uredskom ljubimcu. No, iako se u SAD-u već tridesetak tvrtki može pohvaliti uredskim psićem ili mačkom te pozitivnim posljedicama koje donosi zajednička briga o njima, za početak nabavite zlatnu ribicu.
Djelujte poticajno
Povremeno bez nekog posebnog razloga, ali primjerice i za uspješno odrađeni projekt, kolege obradujte stručkom cvijeća ili šalicom za kavu. No, još češće ih bodrite riječima. Pohvalite njihovo zalaganje ili rezultate na stručnom planu, budite im podrška u trenucima u kojima gube samopouzdanje i potičite ih u nastojanjima da dodatnim obrazovanjem prošire svoje kompetencije. Naravno, u najvećoj gužvi ponudite im i konkretnu pomoć te dio posla prebacite na svoja leđa.
Pokažite razumijevanje
Iako privatnu sferu treba jasno odvojiti od profesionalne ljudi su emocionalna bića. Stoga ako netko od kolega nije u stanju sakriti problem koji ga privatno tišti respektirajte njegovu situaciju te razgovarajte s njime i pokažite mu razumijevanje i suosjećanje. Naravno, pritom budite jako oprezni i taktični jer su razgovori o intimi rezervirani isključivo za prijatelje. Naime, prekomjerna znatiželja i miješanje u nečiju privatnost na radnom mjestu je jednako nepoželjna kao i apsolutna hladnoća.
Budite direktni i otvoreni
Umjesto da kuhate u sebi jasno i glasno izrecite svaki svoj prigovor, a svaki pa i najmanji nesporazum ili konflikt riješite otvorenim razgovorom koji je temelj zdravog, kolegijalnog odnosa. Razgovor vodite hladne glave u mirnoj atmosferi pazeći da vaši prigovori budu argumentirani i usmjereni na konkretno ponašanje, zabludu ili propust vašeg kolege a ne općenito na njegovu ličnost. Za prigovaranje uvijek koristite "ja" rečenice (ja mislim, mene smeta, meni nije jasno......), koje izražavaju vaše individualno stajalište.
Zauzmite se za svoje kolege
Iako su ogovaranja i tračevi sastavni dio života u radnom okruženju oni mogu ozbiljno zatrovati atmosferu te prerasti čak i u mobbing. Stoga što manje ili još bolje uopće ne tračajte kolege iz ureda. K tome, bezrezervno se zauzmite za njih u svakoj situaciji u kojoj ogovaranje postane primarno zlonamjerno ili se opasno približi granici dobrog ukusa.Primjerice, učinite to mijenjanjem teme ili stavljanjem na tapetu neke druge osobe, a zlonamjernika možete ušutkati i nekom duhovitom opaskom ili što je još bolje i ubojitije, istinom.
Organizirajte druženja
Kako zajednička druženja i izlasci pogoduju atmosferi u radnoj sredini potaknite organiziranja proslava povodom rođendana, blagdana i praznika. No, osim toga jednom tjedno organizirajte zajednički odlazak na ručak u vrijeme pauze ili na piće nakon radnog vremena. K tome, povremeno spontano pronađite još pokoji razlog za kratkotrajno zajedničko druženje.Primjerice u dane kada je raspoloženje ili radni elan cijele ekipe ravan nuli, predložite kratkotrajni izlet u obližnji park, kafić ili slastičarnicu.
Valerija Rodek