I dok u mnogim zemljama osobe sa sveučilišnom diplomom znaju od jednog do tri strana jezika, u Americi je to rijedak slučaj.
Vlada Sjedinjenih Država te brojne privatne obrazovne institucije posljednjih godina poduzimaju znatne napore da promijene takvo stanje.
Najpopularniji strani jezici u američkim srednjim školama i na sveučilištima su francuski i španjolski, dok se jezici poput kineskog, arapskog ili japanskog, malo uče. No, što je najgore, za većinu učenika i studenata strani jezik uopće nije obavezni predmet.
Douglas McGray iz Zaklade New America, navodi kako je 2000. godine, u državnim srednjim školama, kineski jezik je učilo tek oko 1.300 učenika. Usporedbe radi, jezik gluhonijemih, uči deset puta više američkih srednjoškolaca.
Stoga je Vlada Sjedinjenih Država nedavno pokrenula projekt u okviru kojeg će se promovirati i pomagati učenje određenih stranih jezika, koji su povezani s problematikom nacionalne sigurnosti.
Zamjenik pomoćnika državne tajnice, Thomas Farrell kaže kako je Vlada svjesna da postoje jezici koji su od posebnog interesa, kao kineski, ruski ili arapski. Ti su jezici važni i s ekonomske a i s političke točke gledišta. S druge strane, u našem obrazovnom sustavu ovi jezici nisu dovoljno prisutni, upozorava Farell.
Douglas McGray napominje da za učenje stranog jezika postoje mnogi razlozi koji nisu dio problematike nacionalne sigurnosti i težnje da se bude kompetitivan u globaliziranom svijetu.
On navodi kako su osobe koje znaju strani jezik u pravilu sposobnije, a imaju i šire horizonte.
Kada učite strani jezik, postajete znatiželjniji glede zemlje čiji jezik učite, a za Sjedinjene Države je upravo taj ovaj aspekt vrlo važan, navodi McGray.
On dodaje kako su ljudi u manjim zemljama svjesni činjenice da je vrlo važno poznavati strane jezike, dok većini Amerikanaca ova činjenica tek sada postaje očita.
(V.K.)
Izvor:
VoA