Hrvatska će u 2007. godini na raspolaganju imati 138,5 milijuna eura iz fondova programa Ipa koji zamjenjuje dosadašnje programe Phare, Ispa i Sapard, s ciljem financijske i tehničke pomoći zemljama kandidatkinjama u procesu priprema za punopravno članstvo u EU.
No prema istraživanjima koje je tvrtka Hendal napravila za Hrvatsku udrugu poslodavaca, čak 64,3% tvrtki uopće nije zainteresirano za sudjelovanje u javnim natječajima Europske unije, 19,5% izjavilo je kako nema dovoljno informacija, 11,7% prati natječaje, ali se ne prijavljuje, a samo 4,5% koristi mogućnost prijave na ovakve natječaje.
Tako je primjerice na natječaje programa Sapard koji su predviđali stotinu projekata, prijavljeno tek 51, od čega je odobreno njih deset.
Osim nezainteresiranosti poduzetnika, mali broj prijava rezultat je i strogih kriterija i složene dokumentacije koju treba priložiti za natječaj. Prema riječima voditeljice EU deska Erste banke Goranke Crnković, program Sapard konkretno je namijenjen onim tvrtkama koje bi uz određena ulaganja mogle uspješno poslovati na tržištu EU kad Hrvatska onamo uđe.
Kod prijave za Sapard natječaj koji je namijenjen za jačanje poljoprivrednog sektora poduzetnik mora imati sve potrebne dozvole (građevinsku, lokacijsku, i slično), mora u potpunosti podmiriti sva dugovanje prema državi, te predstaviti konkretan održivi plan. Poduzetnik također mora dokazati da ima osigurano tržište za svoje proizvode, i dobiti pozitivno mišljenje o studiji utjecaja na okoliš, što je bila jedna od glavnih prepreka prijavljenima na natječaj. Tvrtke moraju biti u potpunosti u privatnom vlasništvu, što je u startu eliminiralo one koji imaju i minimalni udio državnog vlasništva.
Potrebnu pomoć, poduzetnici mogu dobiti u službama i na info pultovima pojedinih banaka, čije bi se aktivnosti ubuduće mogle još više pojačati.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik