I ova turistička sezona u Hrvatskoj prolazi s brojnim neriješenim pitanjima u problematici zapošljavanja u turističkom sektoru.
Prije svega tu je potplaćenost radnika, zapošljavanje na crno i "uvoz" radne snage koja dodatno ruši ionako niske cijene rada.
Na ovim gorućim pitanjima još se nekako radi u velikim hotelskim kućama, no kod manjih privatnika situacija često graniči s "mobbingom".
To kaže predsjednik Samostalnih sindikata ugostiteljstva i turizma Hrvatske (SSUTH) Eduard Andrić navodeći da tijekom ljeta stižu pritužbe obespravljenih radnika s terena.
"Sindikat je prisutan u svim velikim hotelskim kućama, no problemi su najčešći kod manjih privatnika koji radnicima prijete da ih neće zaposliti ukoliko se uključe u sindikat", ističe Andrić dodajući da obrtnici u turizmu, odnosno manji poduzetnici, uopće ne poštuju nacionalni kolektivni ugovor, iako bi trebali.
Radnici su se ovoga ljeta najviše žalili na isplatu plaća, neplaćanje rada nedjeljom, nepoštivanje razmaka od 12 sati između dva radna dana te maltretiranja kojima su izloženi tijekom sezonskog rada.
U turizmu se i dalje gotovo 80% sklopljenih ugovora o radu sklapa na određeno vrijeme. S obzirom da je turizam još uvijek izrazito sezonska djelatnost, poslodavci velik dio radne snage zapošljavaju na svega nekoliko mjeseci. Plaće u turizmu i ugostiteljstvu i ovog su ljeta u prosjeku od 13% do 26% niže od prosječne plaće na nacionalnoj razini.
Veliki problem je i što ne postoje standardi rada za radna mjesta na čijem uvođenju već duže vrijeme rade u SSUTH-u, a u suradnji s resornim ministarstvom i uz pomoć Fakulteta za turistički i hotelski menadžment Opatija, odnosno voditeljice Katedre za kvalitetu i kontroling, prof. dr. sc. Ivanke Avelini Holjevac.
(A.T.)
Izvor:
Novi list