Novi Temeljni kolektivni ugovor (TKU) za službenike i namještenike u javnim službama u potpunosti je otvorio mogućnost objavljivanja plaća svih javnih djelatnika, uključujući i one na rukovodećim mjestima.
Tako će ubuduće liječnici, profesori, policajci, inspektori, carinici, poreznici i ostali zaposlenici kojima se plaća isplaćuje iz proračuna, na zahtjev sindikata ili pak novinara morati dati na uvid visinu svojih plaća, dok odbici od plaće poput kredita i alimentacija još ostaju tajnom.
Odredba o odsutnosti tajnosti plaća u TKU propisuje da se javnost plaća osigurava dostupnošću podataka o plaćama svih zaposlenika ustanove svim zaposlenicima ustanove i javnosti te neposrednim uvidom sindikalnog povjerenika.
Osim toga sindikalni povjerenik ima pravo najmanje jednom mjesečno na temeljiti i neometani uvid u isplatu plaća, s pravom na uvid u uplatu poreza i doprinosa za svakog zaposlenika.
Drugim riječima, svaki zaposlenik ubuduće može tražiti i dobiti podatke o plaćama svojih kolega i šefova, a sindikalci dobivaju još jedan alat kojim mogu kontrolirati poštuju li se radna prava njihovih članova.
U Vladi smatraju kako će ova odluka znatno poboljšati situaciju u zdravstvu i visokom školstvu.
Predsjednica Samostalnog sindikata u zdravstvu i potpisnica TKU-a Spomenka Avberšek pojašnjava kako je objava plaće vrlo važna u otkrivanju i zaustavljanju nezakonitog ponašanja na koje u svom sektoru nerijetko nailazi.
"Događa se tako da ravnatelji bolnica stupanjem na dužnost zadržavaju dodatak na plaću od recimo pedeset posto kojeg su ostvarivali kao kirurzi, tome zbrajaju dodatak koji ostvaruju kao ravnatelji i time podižu plaću. Također ima slučajeva kad ravnatelji mijenjaju status zaposlenika, samostalno ih premještajući na druga radna mjesta, čime se izravno krši Uredba o nazivima radnih mjesta i koeficijentima. U drugim slučajevima također odlukama ravnatelja radnicima se ne isplaćuju prekovremeni i slobodni dani", ističe Avberšek.
S druge strane, dekani fakulteta imaju pravo na plaće sukladno članku 7. Uredbe o nazivima radnih mjesta i koeficijenta složenosti poslova u javnim službama.
Tako dekan fakulteta na kojem radi više od 500 zaposlenika ima koeficijent plaće 3,50, na kojem radi 200-500 zaposlenika ima koeficijent 3,40, a dekan fakulteta na kojem radi do 200 zaposlenika ima koeficijent 3,30. U resornom ministarstvu navode kako se i njihova osnovica plaće uvećava za 0,5% za svaku navršenu godinu radnog staža, ali plaće i dalje rastu zbog vlastitih prihoda svakog pojedinog fakulteta.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik