Ako Vlada od sljedeće godine doista omogući svim rodiljama primanje pune plaće bez ikakvih ograničenja i to tijekom svih 12 mjeseci porodiljnog dopusta, hrvatske će se rodilje tek izjednačiti s onima u ostalim državama bivše Jugoslavije.
Naime, rodilje u Sloveniji, Srbiji, Makedoniji, Crnoj Gori i nekim bosanskim kantonima tijekom cijelog porodiljnog dopusta primaju prosjek svoje pune plaće, umanjenu, dakako, za prijevoz i topli obrok.
I potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor potvrdila je kako će prvih šest mjeseci porodiljnog definitivno će biti delimitirano i u Hrvatskoj, a za drugih šest mjeseci još se rade simulacije troškova.
Propis po kojem su rodilje imale punu plaću tijekom svih 12 mjeseci dopusta vrijedio je u bivšoj Jugoslaviji. Međutim, čini se kako ga je jedino Hrvatska mijenjala nakon raspada države, i to na štetu rodilja.
Naknada plaće u Jugoslaviji, objašnjava nekadašnji direktor Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje dr. Stjepan Turek, računala se na bazi prosjeka plaća cijele prethodne godine i taj je model vrijedio za sve ondašnje republike.
Hrvatska je 1993. donijela zakon kojim naknada plaće za prvih šest mjeseci porodiljnog dopusta odgovara prosječnom iznosu plaće koji je ženi isplaćen šest mjeseci prije odlaska na bolovanje, ali ne može biti manja od minimalne plaće isplaćene za taj mjesec (690 kuna) niti viša od peterostrukog iznosa te plaće (3.450 kuna). Od 1996. godine određen je pak najviši propisani iznos te naknade od 4.250 kuna i od tada se iznos nije mijenjao.
Usporedbe radi, 1996. godine prosječna plaća u Hrvatskoj iznosila je 2.033 kune te je najviša porodiljna naknada odgovarala zapravo iznosu od oko 210 posto prosječne plaće. Danas bi ekvivalent toj sumi bilo oko 10.000 kuna.
I u većini istočnoeuropskih zemalja isplaćuje se određeni postotak ženine plaće tijekom porodiljnog dopusta. U Češkoj se dopust nakon rođenja djeteta dijeli na porodiljni, koji traje šest mjeseci, i još toliki roditeljski dopust. Dopust počinje šest tjedana prije termina rođenja djeteta i produžuje se ukoliko je dijete rođeno prije vremena. Roditeljski dopust može koristiti i otac, a naknada iznosi 70% plaće.
U Bugarskoj materinski dopust traje 135 dana za prvo dijete, 150 dana za drugo dijete i 180 dana za treće dijete, uz naknadu od 90% plaće.
Poljska isplaćuje punu plaću za materinski dopust, koji traje 18 tjedana za prvo dijete, 20 za drugo i 28 za treće dijete te daje mogućnost trogodišnjeg neplaćenog dopusta do djetetove četvrte godine.
Mađarska također isplaćuje punu plaću majkama tijekom prvih šest mjeseci porodiljnog dopusta te minimalnu državnu plaću do treće godine djetetova života.
Jedino Rumunjska ima jedinstvenu naknadu za cieli porodiljni dopust, koji kod njih traje dvije godine, a naknada iznosi 254 eura bez obzira na primanja.
(A.T.)
Izvor:
Jutarnji list