Prema podacima Sveučilišta u Zagrebu, žene imaju bolje ocjene tijekom studija pa brže i u višem postotku od muškaraca dolaze do diplome.
Iako je u Hrvatskoj i postotak žena među znanstvenicima relativno zadovoljavajućih 43%, na rukovodećim pozicijama u tvrtkama i dalje dominiraju muškarci.
Žene su tek nešto češće na višim funkcijama u većim privatnim tvrtkama.
Bivša rektorica Helena Jasna Mencer tvrdi da je u Hrvatskoj više visokoobrazovanih žena nego muškaraca, te se pita gdje završavaju uspješne žene. Zaključci istraživanja provedenog među poslodavcima u šest hrvatskih gradova potvrdili su da je položaj žene u obitelji danas još sličan onome njihovih majki.
"Muškarci takvo stanje uglavnom smatraju normalnim, a ženska borba protiv kumuliranja uloga i obveza rezultira ili odgađanjem ili odustajanjem od klasičnog oblika obiteljskog života i rađanja djece, ili se pak svodi na ulogu "super žene" koja zadovoljava sve dužnosti vezane uz privatni i profesionalni život", smatra dekanica Fakulteta političkih znanosti Smiljana Leinert Novosel.
Akademkinja Sibila Jelaska navodi da je sudjelovanje žena u znanosti u Hrvatskoj premašilo dvije petine istraživačkog potencijala pa je Hrvatska u skupini tranzicijskih zemalja s razmjerno visokim postocima znanstvenica.
Predsjednica Uprave Hypo Alpe-Adria Bank Hrvatske Radojka Orlić tvrdi da tijekom profesionalne karijere nije imala loših iskustava zbog činjenice što je žena, a slično potvrđuje i izvršna direktorica za T-Com i članica Uprave T-HT-a Ivana Šoljan.
Obje tvrde da žene imaju bolju emocionalnu inteligenciju, manje ih muči ego i hijerarhija, strpljivije su u poslu.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik