Prema podacima iz statističkog godišnjaka Eurostata, hrvatski učenici u prosjeku uče 1,4 strana jezika, nešto više od, primjerice, Grka, Španjolaca, Talijana ili Portugalaca
Prosječan stanovnik Europske unije posjeduje nekretninu u kojoj stanuje, najveći dio kućnog budžeta troši na komunalne usluge i gorivo, danas plaća tridesetak posto skuplji plin i petnaestak posto skuplju struju nego prije tri godine, plaćen je 20,53 eura na sat, a očekivana mu je životna dob 74,6 godina ako je muškarac, odnosno 80,0 godina ako je žena.
Takva se slika može dobiti iz podataka statističkog godišnjaka koji je objavio Eurostat, ured za statistiku Europske komisije. Muškarci su imali najkraći očekivani životni vijek u Litvi.
Hrvatska je po stopi nezaposlenosti među lošijima
Prije tri godine on je iznosio tek 65,3 godine, dok je u Švedskoj bio 13 godine dulji. Za žene se očekivana duljina života kretala od 75,7 godina u Rumunjskoj do 83,8 godina u Francuskoj.
Hrvatska je, pak, negdje u sredini: prosječna do muškaraca bila je 71,8, a žena 78,8 godina. Godišnjak bilježi da su prosječna stopa nezaposlenost u EU imale u jednom trenutku Slovačka i Poljska, obje preko 13 posto, a najnižu Danska i Nizozemska, ispod 4 posto. Prema podacima za 2006. godinu, Hrvatska je po stopi nezaposlenosti bila među lošijim zemljama, no ipak je bila bolja nego četiri godine ranije.
Hrvatski problem, međutim, i dalje ostaje dugotrajna nezaposlenost. Prema tom pokazatelju, od Hrvatske lošije stoje samo Poljska i Slovačka. Što se tiče mladih i njihovog učenja, Hrvatska je prema podacima za 2005. godinu bila bolja od većine zemalja članica EU.
Hrvatski učenici učili su u prosjeku 1,4 strana jezika, nešto više od, primjerice, Grka, Španjolaca, Talijana ili Portugalaca. Najveći broj učenika u Hrvatskoj učio je, očekivano, engleski, dvije trećine i njemački, a tek 3,8 posto francuski. (A.T.)
Izvor:
Novi list