Hrvatski građani dižu nove kredite kako bi se riješili starih, što ih uvlači u neprekinut krug nepodmirenih dugovanja
U Hrvatskoj se već duže vremena razmišlja o uvođenju Zakona o osobnom bankrotu. U državi u kojoj svaki građanin u prosjeku duguje 56.592 kuna Zakon bi zasigurno od velikog broja ljudi bio dočekan kao dobrodošao.
O njemu se, međutim, već dulje vrijeme raspravlja jer u stručnim krugovima vlada podijeljenost o pitanju je li on uopće potreban Hrvatskoj.
Sprječavanje zloporaba
Profesor s Pravnog fakulteta u Zagrebu Alan Uzelac rezerviran je u vezi s pitanjem uvođenja ovog zakona: "Zakon je zapravo zgodna ideja oko koje se može koketirati, ali ne bih se svrstao među pobornike njegova donošenja. Situacija osobne prezaduženosti u Hrvatskoj ipak nije tako alarmantna da bi došlo do uvođenja ovog pravnog instituta."
Mnogi koji su protiv ovoga zakona navode mogućnost njegove zloupotrebe. Uzelac se ne slaže u potpunosti s tim jer je zlouptreba moguća uvijek i pri svakom zakonu.
I u razvijenim demokracijama prisutni su i brojni slučajevi zloporabe takvih mogućnosti pa je u SAD-u prošle godine izmijenjen Zakon o bankrotu koji će otežati mogućnost kreditima opterećenim Amerikancima da jednostavno proglase osobni bankrot i sudski izbrišu svoje financijske obveze.
Mihajlo Dika, autor stečajnog zakona, kazao je prije godinu dana kako je još rano za uvođenje tog instituta te procijenio da bi u Hrvatskoj moglo biti oko 10.000 slučajeva osobnog bankrota, za što bi trebalo osposobiti najmanje 300 skrbnika.
Hrvatska, naime, nema tako educiranih skrbnika o čemu govori Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih sindikata Hrvatske:
"Godinama se bavimo ovim zakonom. Njega, međutim, treba donijeti u ispunjenim uvjetima. To znači da treba ispuniti sve pretpostavke i da ga nije dovoljno samo donijeti. U Hrvatskoj, primjerice, nema nijednog čovjeka koji bi sada mogao biti skrbnik koji će upravljati imovinom osobe koja je proglasila bankrot.
Takve ljude trebalo bi educirati. Sljedeće pitanje u vezi s time je i tko će plaćati te skrbnike. Iz čega će se oni naplaćivati, jer teško da će osoba koja je u bankrotu može platiti povjerenika." (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik