Višejezičnost u EU treba se iskoristiti za ostvarivanje ciljeva Lisabonske strategije
Europska komisija prihvatila je nacrt strategije za širenje značaja višejezičnosti u Europskoj uniji, koja se mora iskoristiti za jačanje društvenog jedinstva i ostvarenje ciljeva Lisabonske strategije za razvoj, stvaranje radnih mjesta i zapošljavanje.
"Skladan suživot velikog broja jezika u Europi značajan je simbol europskih težnji ka jedinstvu unatoč različitostima", istaknuo je europski povjerenik za višejezičnost Leonard Orban.
On je također dodao da prihvaćanjem ove strategije, EU želi istaknuti vrijednosti i prilike koje višejezičnost pruža te potrebe pojedinaca za učenjem stranih jezika kako bi unaprijedili komunikaciju među narodima.
Dva strana jezika
Budući da je 2008. godina proglašena Europskom godinom interkulturalnog dijaloga, ovim činom želi se pružiti još veći poticaj uklanjanju jezičnih barijera u svrhu poboljšanja dijaloga među narodima.
Unutar Europske unije trenutno se govori 23 strana jezika, a tome treba pribrojiti i više od 60 specifičnih dijalekata. Globalizacija i migracije dodatno potiču jezičnu raznolikost koja je neosporno jedna od glavnih karakteristika EU, a utječe na društveni, kulturalni i profesionalni razvoj građana te gospodarske i političke aktivnosti.
U predloženoj strategiji poseban se naglasak stavlja na neophodno znanje stranih jezika kako bi građani povećali svoje mogućnosti za zaposlenje. U tom kontekstu se napominje da je pojedince, uz materinji jezik, nužno potaknuti na učenje još barem dva strana jezika.
Istovremeno, poznavanje stranih jezika ili dijalekata regije u kojoj rade, od iznimne je važnosti za poslodavce tj. njihove zaposlenike.
Cjeloživotno obrazovanje
Budući da je s usvajanjem novog znanja najbolje započeti u ranijoj dobi, neophodno je poticati razmjenu studenata, ali i mobilnost zaposlenika, stoji u priopćenju.
Pozitivan primjer slične inicijative jest i najava francuskog ministra obrazovanja Xaviera Darcosa koji je otkrio da Francuska planira svojim studentima tijekom ljetnih mjeseci omogućiti besplatne tečajeve engleskog jezika. Tom prilikom Darcos je istaknuo kako neznanje stranih jezika u današnjem svijetu predstavlja značajan nedostatak za pojedinca.
Učenje stranih jezika cjeloživotni je proces, naglašava se u strategiji, zbog čega je potrebno pokrenuti i programe koji će ponuditi edukaciju i starijim generacijama.
Orban je na kraju istaknuo kako za sada nije planirano proširivanje liste službenih jezika u EU, na kojoj se trenutno nalaze engleski, francuski i njemački jezik, ali će Europska komisija raspravljati o tome u studenom 2009. godine. (V.K.)
Izvor:
Europska komisija