Redovito kretanje koristi svakome, a osobito osobama na pragu treće životne dobi
Genetsko nasljeđe uvelike je odgovorno je naše sportske sposobnosti i eventualnu odgovarajuću karijeru, ali zato o našem redovitom kretanju ovisi kako ćemo i koliko brzo starjeti, hoćemo li zbog dobre kondicije čak uspjeti "preskočiti" kakav kirurški zahvat, ozljede, bolest, ili se uspjeti brže oporaviti nakon nekog udesa.
Ili, drugim riječima, dok smo mladi trebamo konstruktivno misliti na godine koje su pred nama, i dočekati ih u dobroj fizičkoj i mentalnoj kondiciji.
Redovito vježbanje - dobro raspoloženje
Redovito vježbanje donosi i dobro raspoloženje, jer održava razinu hormona na optimalnoj razini. Primjerice, tijekom vježbanja u našoj se krvi povećava količina hormona rasta.
Nadalje, fizički napor je itekoliko važan za funkcioniranje našeg organizma jer povećava sintezu proteina, poboljšava pokretljivost zglobova, otapa salo... Koristi od vježbanja vide se i kroz bolji rad tiroidne žlijezde, te iz uravnoteženijeg lučena spolnih hormona, što je sve itekoliko važno kako bi naš organizam bio u ravnoteži.
Hormon sreće
Ako ste pomislili da morate odmah početi ispunjavanjti neki zahtjevni program vježbi, za vašu utjehu valja reći da ćete kondiciju moći održavati i redovitim polusatnim šetnjama (s naglaskom na redovitim!).
A da vam se to učini lakšim, podsjećamo da je, osim vježbanja, za dobro zdravlje i raspoloženje važna i prehrana.
Talijanski zanstvenici su ustanovili da protiv razdražljvosti, potištenosti, ali i dijabetskih, bubrežnih i kardiopatskih problema nema boljeg "lijeka" od tjestenine. Tvrde da je to stoga što sadrži triptofan, aminokiselinu koja se pretvara u serotonin, poznat kao tzv. hormon sreće.
Dakako, dovoljna je jedna porcija dnevno, jer više od toga vodi u gojaznost, a ona pak može i u bolest. (Sonja Braut)