Intervju je ključni dio potrage za poslom i važno ga je obaviti dobro. Ali za onoga tko zapošljava, intervju je sredstvo, a ne cilj.
Mnogi se usredotočuju na sam intervju i na to da odgovore na svako pitanje savršeno, pribrano i profesionalno. No, poslodavci čitaju između redaka da otkriju biste li bili snažan član tima. Stoga, evo nekoliko savjeta u vezi intervjua.
Budite ono što jeste
Velik dio onog što poslodavci ocjenjuju je biste li bili prikladni u njihovom timu. Možete usavršiti neke vještine, imati određeno iskustvo, no vaša osobnost je nešto što je puno teže promijeniti. Nemojte glumiti. Budite ono što jeste. Poslodavci mogu primijetiti kad glumite, i to dugoročno nikad neće ispasti dobro. Pokažite im da bi oni voljeli raditi s vama i pokažite im zašto.
Ne čitajte svoj životopis
Ako ste pozvani na intervju, već ste pokazali potencijal i znači da se poslodavcu sviđa ono što je pročitao. Sad trebate napraviti korak dalje. Kad odgovarate na pitanja o svom iskustvu, proširite odgovor sa posebnim projektima čiji ste bili dio ili istaknite kako ste riješili određene izazove s kojima ste bili suočeni. Poslodavac već zna ono što je na papiru, i sad traži sad traži dodatak, dubinu, i detalje u vezi vašeg iskustva zbog kojih će ono zaista zasjati.
Postavljajte pitanja
Svrha intervjua nije samo ta da poslodavac upozna vas, nego i obratno. Pokažite da znate nešto o toj tvrtci postavljenjem nekih relevantnih pitanja. Budite znatiželjni: S kim su još radili; koji su ciljevi tima; imaju li okupljanja zaposlenika i kakva su; s kojim se izazovima susreću; što im se najviše sviđa u njihovom poslu, koji je njihov stil upravljanja… Lista je zaista beskrajna, no ono što je ključno je da vaš interes bude iskren, a ne lažan. Trebate željeti odgovore na ta pitanja, i kad ste gotovi s intervjuom, razmislite o odgovorima koje ste dobili. Kakav dojam ste dobiti, jeste li sad zainteresiraniji za taj posao ili vam je pak interes oslabio?
Pričajte o pogreškama
Ničija poslovna prošlost nije lišena pogreški. Poslodavci to znaju, no ono što ih zanima je kako ste se nosili s njima, kako ste se zbog njih osjećali i kako ste krenuli naprijed. Poslodavci žele znati hoćete li im pomoći ili odmoći kad dođe do izazova. Podijelite s njima svoje prijašnje iskustvo i oni će uvidjeti još jednu dimenziju vašeg rada (što je dobro). Pozitivan stav je jedna od onih stvari koje se ne mogu naučiti, no to je ogroman dodatak za bilo koga, uvijek.
Nikad ne omalovažavajte ljude ili zaposlenike
Ako napuštate trenutni posao, poslodavac zna da vjerojatno postoji razlog zašto to želite. Možda je to zato što jednostavno želite novi izazov, veću plaću, ili ne volite sadašnjeg šefa, potencijalni poslodavac zna da postoji razlog. No ono što ne želi čuti su sočni detalji. Neprofesionalno je ispričati sagu o tome kako je vaš trenutni poslodavac ili tvrtka loš prema vama ili nije uočio vaš potencijal. Jedino što ćete time postići je da se potencijalni poslodavac pita hoćete li tako jednog dana govoriti i o njemu. Osim toga, čuo je samo jednu stranu priče: vašu. Jedina osoba koja je negativna u tom scenariju ste vi sami, a to nije dojam koji želite ostaviti kod nekoga s kim biste htjeli raditi.
Pažljivo pročitajte opis posla
Većina poslova zaista i zahtijeva ono što se traži u opisu posla. Ako je poslodavac naveo da je pozicija poprilično odgovorna, to je vjerojatno istina. Ako niste sposobni za to, morate si to priznati. No, ipak imajte na umu da većina opisa poslova zahtijeva idealnog kandidata, i da poslodavci znaju da će vjerojatno morati napraviti pokoji kompromis.
Ako postoje dijelovi u kojima imate manje iskustva ili za koje mislite da vam treba pomoć, priznajte si to a zatim i iskreno porazgovarajte s poslodavcem.
Budite pristojni i umjereni
Zaista, intervju je prilika da pokažete svoje znanje i iskustvo. No, hvalisanje o tome koliko sljedbenika na Twitteru imate, ili koliko ste puta bili promaknuti, ili koliko ste nagrada osvojili? Sve to zvuči kao ego, a ne postignuća. Poslodavac želi znati možete li biti dio tima, a ne možete li igrati igru za osobnu slavu.
Budite strpljivi
Ako ste predali životopis, morate vjerovati da ćete biti pozvani na intervju ako ih zanimate. No, ako to nije slučaj, šest e-mailova neće natjerati poslodavca da se predomisli. (A. P.)
Izvor: Brass Tack thinking