Omogućit će se poslodavcima lakše zapošljavanje, odnosno restrukturiranje u krizi, ali i osigurati bolja zaštita radnika.
Ograničavanje uzastopnih ugovora na određeno, ograničavanje prekovremenih, smanjenje dnevnog odmora sa 10 na 8 sati – sve su novine koje donose izmjene Zakona o radu, a za koje ministar rada Mirando Mrsić tvrdi da su tek prvi korak u postizanju konačnog cilja – omogućiti poslodavcima lakše zapošljavanje, odnosno restrukturiranje u krizi, ali i osigurati bolju zaštitu radnika. Ministar priznaje da se ovim prvim izmjenama to neće postići, ali zato do kraja godine najavljuje novi Zakon o radu kojim će se mijenjati otpremnine, otkazni rokovi, radno vrijeme..
Evo što donose izmjene:
Ugovor na određeno
Prvi će se moći sklopiti bez vremenskog ograničenja, dok drugi i svaki idući s istim radnikom za isto radno mjesto neće moći trajati dulje od tri godine. Ako prvi ugovor traje dulje od tri godine, drugi se više ne može sklopiti na određeno.
Prekovremeni rad
Zbog usklađivanja s EU ubuduće će prekovremeni rad moći trajati najviše 8 sati tjedno, do sada su se prekovremeni brojali na mjesečnoj bazi i bili su ograničeni na 32 sata mjesečno.
Probni rok
Ubuduće će poslodavac moći otkazati ugovor o radu u probnom roku bez uporišta u ZOR-u – neuspjeh probnog rada bit će opravdan razlog za otkaz.
Dnevni odmor
Dnevni odmor između dva radna dana više neće morati trajati najmanje 10 sati nego se skraćuje na osam, tako da će, primjerice, konobar koji navečer poslužuje večeru ujutro moći posluživati doručak.
Radne knjižice
1. srpnja radne odlaze u povijest i više se njima neće dokazivati radno-pravni status nego će sve voditi HZMO na webu, gdje će svatko moći vidjeti svoje podatke.
Izvor: Profitiraj.hr