Prema bilo kome od poduzetnika, tko krade i vara na prijavi poreza, Ministarstvo financija ubuduće neće imati milosti.
Rekao je to u ponedjeljak popodne, na financijskoj konferenciji Leitner&Leitenera, ministar financija Slavko Linić, piše Lider.
U svojem govoru pred okupljenim gostima i gospodarstvenicima iz Hrvatske, Austrije i Njemačke, Linić se nanovo žestoko obrušio na poslodavce.
"Donedavno smo mogli čuti iz usta poduzetnika kako oni ne bi opstali da ne kradu. To su ugovorili ususret fiskalizaciji, nakon čijeg je uvođenja promet roba u zemlji skočio 50 posto i moram priznati da mi time još nismo zadovoljni. Zatvorit ćemo poduzeće svakom tko samo jednom pokuša krasti od države, više nema milosti. To je naša odgovornost u očuvanju lojalne tržišne utakmice", rekao je Linić.
Ono što Linića smeta gotovo koliko i poduzetnici koji ne prijavljuju promet su poduzetnici koji se protive uvođenju prometa na nekretnine. Naime, on pojašnjava kako se porezom na nekretnine u proračun pokušava namaknuti dio novca kako bi se s druge strane maknuo dio parafiskalnih nameta i doprinosa za zdravstveno osiguranje čime bi se poduzetnici odteretili.
"Postoji velik broj bogatih poduzetnika koji ne žele plaćati porez na svoje nekretnine iako bi uštedjeli na plaćanju doprinosa svojim radnicima. Naime, ova Vlada je smanjila doprinose na zdravstvo za dva posto, a cilj nam ih je smanjiti za još šest posto, no bogati se bore protiv poreza na nekretnine. Poslovni ljudi se moraju odlučiti da li više zanima poslovno ili osobno", odrješit je bio Linić.
Isto tako, ne razumije kako poduzetnici mogu govoriti o poreznoj presiji, kada se radi sve kako bi im se smanjili doprinosi, kada su prepolovljeni neki parafiskalni nameti koji će uskoro biti ukinuti i kada su oslobođeni plaćanja poreza na reinvestiranu dobit. Zamjerio je i poduzetnicima što kao argument protiv njega koriste povećanje PDV-a koji primarno opterećuje građane.
Kada se sve zbroji i oduzme, veli Linić, država se u korist poduzetnika odrekla 3,5 milijardi kuna prihoda, dok je nelikvidnost kroz predstečajne nagodbe smanjena sa čak 46 milijardi kuna u zadnjem kvartalu 2012. na 36 milijardi kuna, s dopunskim ciljem da do kraja godine ona bude ispod razine od 20 milijardi kuna.
Šef Austrijske udruge poslodavaca, Christof Leitl, pozdravio je Linićeve teze riječima kako bi i Austrijanci mogli puno naučiti od njega posebno što se tiče porezne politike. Leitl nije krio oduševljenje skorim ulaskom Hrvatske u Europsku uniju te je poslao vrlo jasnu poruku:
"Vlada, Hrvatska udruga poslodavaca, Hrvatska gospodarska komora i sindikati moraju postići nacionalni konsenzus i uložiti sve snage u jačanje gospodarstva. Osim toga, iz Bruxellesa morate izvući svaki euro koji se da izvući – to vam mora postati novi moto", zaključeno je.
Izvor: Lider