U prostorima HUP-a danas je održano predstavljanje rezultata projekta ZaposliOSI, namijenjenog poslodavcima s ciljem boljeg razumijevanja i informiranja o zapošljavanju osoba s invaliditetom.
Zapošljavanje osoba s invaliditetom u Hrvatskoj se suočava s nekoliko ključnih prepreka: prva i najveća je razina informiranosti te nerazumijevanje da osobe s invaliditetom mogu raditi širok spektar poslova. Druga, uvjerenje da je prilagodba radnog mjesta za osobu s invaliditetom iznimno skup projekt, a treća, nedovoljan poticaj osobama s invaliditetom da prema poslodavcima nastupaju konkurentno i profesionalno.
Iz tog razloga u travnju prošle godine pokrenut je projekt ZaposliOSI, predstavljen danas u prostorima HUP-a u Zagrebu, koji provodi SELECTIO d.o.o. za upravljanje ljudskim potencijalima u partnerstvu s Lider media do.o.o, Hrvatskom gospodarskom komorom, MojPosao (Tau on-line) i Institutom za razvoj tržišta rada.
U sklopu 137.315,21 eura vrijednog projekta financiranog od strane Europskog socijalnog fonda te Ureda za udruge Vlade RH, razvijeni su praktični online alati koji poslodavcima omogućavaju procjenu i donošenje odluke o zapošljavanju osoba s invaliditetom, a provedena je i ciljana kampanja o prednostima i obavezama zapošljavanja osoba s invaliditetom kako bi poduzeća mogla donijeti kvalitetne poslovne odluke u ovom segmentu, istaknula je Tanja Prekodravac, voditeljica projekta ZaposliOSI.
Vrijednost projekta je što poslodavcima na bitno drugačije strukturirani način pruža informacije u kojima se svi mogu snaći, a prvi korak u tome je internetska stranica www.zaposliosi.hr koja pruža alate s vrlo konkretnim rješenjima, ovisno o specifičnostima poduzeća.
Preko virtualne kompanije do stvarnog zaposlenja
Uz relevantne dokumente, vodiče i druge konkretne primjere o ovoj temi, ovdje se nalazi Upitnik samoprocjene u kojem poslodavci odgovaraju na pitanja o trenutnom stanju u kompaniji temeljem čega dobivaju i vrlo konkretne smjernice vezane uz zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Virtualna kompanija pokazuje što se na radnom mjestu može napraviti kako bi ono bilo prilagođeno za rad osoba s različitim vrstama invaliditeta, od parkirnih mjesta do rada u pojedinim odjelima i tipskih radnih mjesta na kojima bi osoba s invaliditetom trebala raditi ovisno o vrsti invaliditeta.
Tu se na vrlo bazičnoj razini mogu pronaći i sve informacije o prilagodbi uredske opreme te radnih procesa s točnim izračunom troškova koje je potrebno uložiti u prilagodbu.
Za konkretne mjere poticaja koji se mogu ostvariti temeljem prilagodbe radnog prostora, edukacije i zapošljavanja kreiran je Kalkulator potpora.
"Poanta ovakvog pristupa je da za sva radna mjesta maknemo barijeru u zapošljavanju, a ne da ciljano zapošljavamo osobe s invaliditetom na tipiziranim radnim mjestima jer time opet potičemo kategorizaciju“, istaknuo je Antonio Matković, stručnjak za zapošljavanje osoba s invaliditetom s Instituta za razvoj tržišta rada, te dodao da su kvalitetni temelji postavljeni i da praksa ostaje na poslodavcima te proaktivnosti samih tražitelja posla.
Porast zapošljavanja je vidljiv, ali kvote nisu jedino rješenje
U Hrvatskoj je, podsjetimo, početkom prošle godine uvedena obaveza zapošljavanja osoba s invalidnošću.
Brojna poduzeća i danas plaćaju penale ukoliko ne poštuju propisane kvote, a pritom nisu svjesna kako zapošljavanje osoba s invaliditetom uopće ne predstavlja problem, u većini slučajeva niti trošak prilagodbe, upozorava Matković.
Prema statistici HZZ-a, uvođenje kvota dalo je konkretne rezultate te je broj zapošljavanja osoba s invaliditetom porastao. MojPosao se također aktivno uključio u poticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom omogućivši poslodavcima da prilikom kreiranja oglasa za posao mogu istaknuti da zapošljavaju osobe s invaliditetom. Prošle godine tu je mogućnost iskoristio 551 poslodavac.