Broj nezaposlenih mladih širom svijeta porast će prvi puta u zadnje tri godine, i to za 500 tisuća, na ukupno 71 milijun, procjenjuje Međunarodna organizacija rada (ILO) u najnovijem izvješću.
Stopa nezaposlenosti među mladima porast će ove godine na 13,1 posto, s prošlogodišnjih 12,9 posto. Time će se ponovo približiti kobnoj 2013. kada je ta stopa iznosila 13,2 posto, procjenjuju u ILO-u.
Glavni razlog ponovnog povećanja nezaposlenosti mladih je neočekivano duboka recesija u pojedinim ključnim gospodarstvima u nastajanju, fokusiranim na izvoz robe kao i stagnacija u pojedinim razvijenim zemljama, kaže Steven Tobin, viši ekonomist ILO-a i glavni autor izvješća. Stabilizacija se očekuje tek iduće godine, prenosi tportal.
Osim visoke nezaposlenosti zabrinjava činjenica da više od trećine zaposlenih mladih živi u ekstremnom ili umjerenom siromaštvu, u usporedbi s nešto više od četvrtine zaposlenih odraslih, kažu autori izvješća.
Među pojedinim regijama, najviše stope nezaposlenosti među mladima (iznad 30 posto) bilježe i arapske države izvoznice nafte poput Omana, Katara i Saudijske Arabije, prvensteno radi usporavanja gospodarskog rasta i strože proračunske politike.
Zemlje sjeverne Afrike također bilježe stope nezaposlenosti mladih blizu 30 posto.
Među skupinama zemalja razvrstanih po razvojnom statusu, najveći skok stope nezaposlenosti mladih očekuje se u gospodarstvima u nastajanju, uz nezaposlenih ukupno 52,5 milijuna mladih ljudi.
Najrazvijenije zemlje svijeta bilježe stopu nezaposlenosti mladih od 14,5 posto odnosno 9,8 milijuna nezaposlenih mladih ljudi.
U gospodarstvima u nastajanju i onima u razvoju, upozoravaju autori ILO-va izvješća, mladi obično moraju raditi na lošim i slabo plaćenim poslovima kako bi podmirivali osnovne životne potrebe.
Autori posebno skreću pozornost na činjenicu da čak 156 milijuna zaposlenih mladih u gospodarstvima u nastajanju i onima u razvoju trenutno živi u ekstremnom siromaštvu (dnevno manje od 1,90 dolara na raspolaganju) ili u umjerenom siromaštvu (dnevno manje od 3,10 dolara na raspolaganju).
"S obzirom na dvostruki problem rasta stope nezaposlenosti i istodobno tvrdokorno visoke stope siromaštva, bit će jako teško ostvariti cilj koji smo si zadali a to je dokidanje siromaštva do 2030.", zaključuje Steven Tobin.