Share
Tweet
Share
Send to friend

Kako kolegama (ili zaposlenicima) na upečatljiv način predstaviti svoje ideje?

Učinkovita komunikacija ključna je za poslovni uspjeh.

Kako kolegama (ili zaposlenicima) na upečatljiv način predstaviti svoje ideje?

Kao vlasnik tvrtke, lider ili zaposlenik, vaša sposobnost da jasno i sažeto prenesete misli može sklopiti ili raskinuti ugovore, suradnje i odnose.

Uobičajena zamka u koju mnogi upadaju je navika pretjeranog objašnjavanja i postavljanja nepotrebnih pitanja.

Ne zaboravite sažeto predstaviti svoje ideje, komentare ili nedoumice.

Uz ove savjete, postat ćete maher učinkovite komunikacije, prenosi 24 sata.

1. Pripremite se za osobnu ili telefonsku komunikaciju

Prije osobne ili telefonske komunikacije zapišite glavne točke koje želite prenijeti. Ako predsjedate sastankom, uvijek imajte dnevni red. Ako se ne radi o službenom sastanku, ali još uvijek imate nekoliko tema za raspravu, uvijek zapišite svoje glavne teme za raspravu prije nego što pristupite sugovorniku, piše Entrepreneur.

To će vam pomoći da ostanete na pravom putu. Ako trebate ispričati pozadinu da biste prenijeli svoju poantu, unaprijed komentirajte da je potrebno ispričati sve o toj temi. Na taj će način sugovornici  razumjeti da dijelite važne informacije. Rasporedite vrijeme u kalendaru prije sastanaka kako biste isplanirali dnevni red i stavke o kojima trebate raspravljati.

2. Pažljivo birajte pitanja

Loša navika je postaviti isto pitanje na drugačiji način kako biste dobili drugačiji odgovor. Iako ova taktika može biti učinkovita u prodaji, ako vaš cilj nije prodaja nego komunikacija, trebate prihvatiti odgovore koje dobijete od drugih.

Osim toga, ako ste se već za nešto odlučili, nije dobro drugima postavljati pitanja kako biste pokušali potvrditi vlastitu odluku. Ne samo da gubite vrijeme kolega, već narušavate povjerenje i vjerodostojnost.

3. Pokušajte sami odgovoriti na svoja pitanja

Recimo da imate problema s računalom, a kolega u uredu je dobar s tehnologijom. Pokušajte saznati odgovor na internetu prije nego što zatražite pomoć. Ovaj pristup pokazuje drugima da postavljate pitanja samo kada je to potrebno.

4. Strpljivo slušajte

Učinkovita komunikacija je dvosmjerna ulica. Od ključne je važnosti dopustiti sugovorniku da odgovori. Nikada ne prekidajte nekoga usred odgovora dodatnim pitanjima. To ometa tijek i govori da ste više zainteresirani za svoj plan nego za njihov doprinos.

Neka sugovornik u potpunosti odgovori na postavljeno pitanje prije nego što prijeđete na sljedeće. Na taj način pokazujete poštovanje prema njihovoj perspektivi i potičete sveobuhvatnije odgovore. Upamtite, razgovori su temelj izgradnje veza i unapređenja odnosa.

5. Ne zaboravite na e - mail

Kad god je moguće, koristite e-poštu. Iako može biti primamljivo otići u nečiji ured i postaviti pitanje za koje smatrate da je bitno, ne zaboravite poštovati prostor kolega. Nitko ne voli da ga se prekida, posebno zbog stvari koje nisu hitne. Ako vam odgovor nije hitan, uvijek koristite e-mail. Osim toga, dijalog u e-pošti olakšava pregled dogovorenih stavki u budućnosti.

Veća je vjerojatnost da ćete odmah prijeći na stvar i u e-poruke uključiti samo potrebne detalje. U e - mailu nema improviziranih razgovora, jer ste već organizirali misli. Naravno, postoje situacije u kojima je nužan hitan odgovor. U tim slučajevima opravdan je telefonski poziv ili razgovor licem u lice.

6. Promijenite način razmišljanja

Svijest o vlastitim komunikacijskim obrascima može biti odličan prvi korak za oslobađanje od loših navika. Uvijek težite jasnoći, poštovanju i učinkovitosti.

Izvor: 24 sata

 

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.