Soft skills ili mekane vještine karakteriziraju zaposlenika u načinu rada, dok se hard skills, odnosno tvrde vještine, stječu obrazovanjem
Da bi opstali na tržištu rada morate se svakodnevno informirati o novim i boljim metodama rada. Tako je pri traženju posla, osim znanja koje ste stekli obrazovanjem i radnim iskustvom, potrebno poznavati osnovne vještine koje zaposlenicima trebaju za uspjeh u poslu.
Od posloprimca se očekuje da poznaju:
Koja je od ovih vještina važnija, ovisi o zanimanju, no činjenica je da poslodavac očekuje od vas da vam niti jedna od ovih osobina ne predstavlja problem.
Te su vještine poznatije pod nazivom "soft skills", odnosno mekane vještine koje karakteriziraju zaposlenika u načinu rada te "hard skills", odnosno tvrde vještine koje se stječu obrazovanjem.
"Tvrde vještine" (hard skills) su vještine za obavljanje određenog posla, a većina mlađih posloprimaca ih je naučila tijekom visokoškolskog obrazovanja. U većini slučajeva misli se na poznavanje računalnih programa poput Microsoft Worda, Excela i PowerPointa. Poslodavci ih nerijetko testiraju na razgovoru za posao,a osim njih, potrebno je poznavati vještine koje su specifične za struku kojom se bavite.
Mekane vještine
Rijetko tko vodi računa o razvoju tzv. "mekih vještina" (soft skills) koje su vezane uz osobni razvoj pojedinaca, iako ih poslodavci jako cijene. Primjerice, mekane vještine odnose se na način komunikacije, mogućnost da istovremeno radite više poslova, kao i da se bez problema uklopite u novu radnu sredinu. Otkrivaju koliko ste kreativna osoba, kako upravljate stresom, da li olako određujete svoje ciljeve te jesu li razvijene vaše komunikacijske vještine. Poslodavci na razgovorima za posao sve više procjenjuju ove "meke" vještine a važno je reći da se te vještine mogu naučiti, odnosno mogu se steći vremenom i izobrazbom. (A.T.)
Izvor:
Monster
Aktualno
-
Očekuje se produbljenje jaza u plaćama direktora i radnika
Razlika između plaća direktora i drugih zaposlenika trebala bi se ove godine povećati nakon što je pala tijekom pandemije koronavirusa, pokazala je analiza britanske istraživačke kompanije High Pay Centre.
-
Iz fondova EU za turizam osigurano 1,3 milijarde kuna, a tu je i Plan oporavka
Novac je namijenjen za ulaganje u pametne tehnologije, inovacije i razvoj, stvaranje radnih mjesta, za rast konkurentnosti i nove proizvode
-
Vožnja taksijem, čišćenje, najam, hrana - sve cijene otišle u nebo. Evo što je najskuplje
Usluge za održavanje i popravke stambenog objekta su od početka 2021. do kraja veljače ove godine rasle po stopama od četiri do 7,5 posto
-
Crnogorski sezonci zahtijevaju plaće kao u Hrvatskoj. Ugostitelji tvrde da oni toliko ne mogu zaraditi
Plaće kuhara su od 1200 eura naviše, barmena 800-900 eura, konobara 700 eura.
-
Pristup nam je stihijski: "Čuđenje svaki put isto, mada je problem isti"
Iscrpljen je kadrovski bazen u neposrednom susjedstvu, pa se sve više poseže za popunom iz Azije, kao i ranije u sektoru građevinarstva
-
Hrvatska neće biti zanimljiva stranim IT stručnjacima dok god im naš porezni sustav ne postane 'privlačan'
Do sada je izdano 600 dozvola za strane radnike u IT sektoru, te još 270 za digitalne nomade