Soft skills ili mekane vještine karakteriziraju zaposlenika u načinu rada, dok se hard skills, odnosno tvrde vještine, stječu obrazovanjem
Da bi opstali na tržištu rada morate se svakodnevno informirati o novim i boljim metodama rada. Tako je pri traženju posla, osim znanja koje ste stekli obrazovanjem i radnim iskustvom, potrebno poznavati osnovne vještine koje zaposlenicima trebaju za uspjeh u poslu.
Od posloprimca se očekuje da poznaju:
Koja je od ovih vještina važnija, ovisi o zanimanju, no činjenica je da poslodavac očekuje od vas da vam niti jedna od ovih osobina ne predstavlja problem.
Te su vještine poznatije pod nazivom "soft skills", odnosno mekane vještine koje karakteriziraju zaposlenika u načinu rada te "hard skills", odnosno tvrde vještine koje se stječu obrazovanjem.
"Tvrde vještine" (hard skills) su vještine za obavljanje određenog posla, a većina mlađih posloprimaca ih je naučila tijekom visokoškolskog obrazovanja. U većini slučajeva misli se na poznavanje računalnih programa poput Microsoft Worda, Excela i PowerPointa. Poslodavci ih nerijetko testiraju na razgovoru za posao,a osim njih, potrebno je poznavati vještine koje su specifične za struku kojom se bavite.
Mekane vještine
Rijetko tko vodi računa o razvoju tzv. "mekih vještina" (soft skills) koje su vezane uz osobni razvoj pojedinaca, iako ih poslodavci jako cijene. Primjerice, mekane vještine odnose se na način komunikacije, mogućnost da istovremeno radite više poslova, kao i da se bez problema uklopite u novu radnu sredinu. Otkrivaju koliko ste kreativna osoba, kako upravljate stresom, da li olako određujete svoje ciljeve te jesu li razvijene vaše komunikacijske vještine. Poslodavci na razgovorima za posao sve više procjenjuju ove "meke" vještine a važno je reći da se te vještine mogu naučiti, odnosno mogu se steći vremenom i izobrazbom. (A.T.)
Izvor:
Monster
Aktualno
-
Cijela napojnica će se isplatiti radniku… ali tek od sljedeće godine
Trenutno se na napojnicu obračunavaju porez i doprinosi pa tako, primjerice, na jedan euro, prema obračunu koji ovisi o individualnoj situaciji pojedinog djelatnika, radniku danas pripada svega 40 do 50 posto napojnice u neto iznosu.
-
Objavljen godišnji 'indeks bijede’
Indeks nastaje zbrajanjem nezaposlenosti na kraju godine (pomnožene s dva), inflacije i kamatnih stopa banaka, minus godišnji postotak promjene u realnom BDP-u po glavi stanovnika. Pogledajte na kojem mjestu se nalazi Hrvatska.
-
Zanima vas kakve su plaće u Njemačkoj? Evo popisa
Objavljena je lista prosječnih bruto plaća za 50 zanimanja.
-
Može li u prodaji raditi svatko? Naša Nataša kaže: "Trebaš imati stav, a sve ostalo se nauči"
Prijavi se na oglas za Mlađeg savjetnika u prodaji (m/ž) jer možda si baš ti karika koja nedostaje našem zabavnom i šarolikom odjelu prodaje!
-
Europska komisija: Hrvatsko gospodarstvo potpuno se oporavilo od posljedica pandemije
Na potencijalni rast negativno utječe smanjenje stanovništva i nizak rast produktivnosti, navode iz komisije.
-
Ukida se prirez, povećava osobni odbitak i druge porezne izmjene
Osnovni cilj reforme je povećanje plaća te da će u novom krugu reforme biti izmijenjeno ili dopunjeno devet zakona.