
To predstavlja ubrzanje inflacije, s obzirom da je mjesec dana prije iznosila 4,7% na godišnjoj razini, što je posljedica ukidanja nulte stope PDV-a početkom godine i rasta cijena energenata. Premda visoka, to je nešto niža stopa inflacije nego što se očekivalo.
U siječnju je u Hrvatskoj inflacija dosegnula 5,2% na godišnjoj razini, što je manja stopa rasta potrošačkih cijena nego što se očekivalo, ali najviša u više od četiri godine, pokazuju danas objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku.
Prema podacima DZS-a, u siječnju su cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u prosjeku bile više u odnosu na prosinac prošle godine za 0,1%, dok su u odnosu na lanjski siječanj porasle za 5,2%.
To predstavlja ubrzanje inflacije, s obzirom da je mjesec dana prije iznosila 4,7% na godišnjoj razini, što je posljedica ukidanja nulte stope PDV-a početkom godine i rasta cijena energenata.
Ujedno, inflacija od 5,2% najviša je od listopada 2008. godine, kada je iznosila 5,9%.
Premda visoka, to je nešto niža stopa inflacije nego što se očekivalo. Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivalo je u prosjeku da su u siječnju potrošačke cijene porasle za 5,6% na godišnjoj razini. Njihove procjene kretale su se u rasponu od 4,8 do 5,9%.
U siječnju su, u odnosu na prethodni mjesec, cijene dobara ostale nepromijenjene, dok su cijene usluga porasle za 0,7%.
Promatrano po glavnim skupinama prema namjeni potrošnje, u siječnju su, u odnosu na prosinac, najviše porasle cijene komunikacija, 1,8%, dok su cijene prehrane i bezalkoholnih pića, u kojima su uključene cijene svježeg voća i povrća, ojačale 1,5%.
Slijede cijene zdravstva s rastom od 1,1%, pa cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva, što uključuje i centralno grijanje, koje su porasle 0,7%.
Cijene ostalih dobara i usluga ojačale su 0,3%, dok su cijene alkoholnih pića i duhana, cijene pokućstva, opreme za kuću i redovitog održavanja porasle blagih 0,1%.
Istodobno su cijene prometa, koje uključuju cijene goriva za osobna vozila, ostale nepromijenjene na mjesečnoj razini, kao i cijene rekreacije, kulture, obrazovanja te ugostiteljskih usluga.
U siječnju su, u odnosu na prethodni mjesec, pale samo cijene odjeće i obuće, i to za 9,8%, što je posljedica sezonskog sniženja cijena.
Slaba potražnja ublažava rast cijena
Na godišnjoj su razini najviše, 14,3%, porasle cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva. S rastom od 6,2% slijede cijene prehrane i bezalkoholnih pića, dok su cijene alkoholnih pića i duhana porasle za 5,0%.
Cijene zdravstva ojačale su 3,4%, a s rastom od 2,8% slijede cijene rekreacije i kulture, cijene pokućstva i opreme za kuću, kao i ostalih dobara i usluga.
U segmentu prometa, u kojem su sadržane i cijene goriva za osobna vozila, cijene su na godišnjoj razini porasle za 2,7%, dok su cijene ugostiteljskih usluga ojačale za 2,5%.
Cijene komunikacija porasle su u siječnju, u odnosu na isti lanjski mjesec, za 1,1, a cijene obrazovanja za 0,4%.
Pad na godišnjoj razini zabilježile su samo cijene odjeće i obuće, i to za 4,7%.
„Ove godine očekujemo sličnu ili blago nižu stopu rasta potrošačkih cijena u usporedbi s prosjekom u 2012. godini, kada je prosječna inflacija iznosila 3,4%. U prvom dijelu godine, uz bazni učinak, inflatorne pritiske stvarat će ukidanje nulte stope PDV-a, povećanje trošarina na duhanske proizvode i više cijene grijanja. Ublažavanju inflatornih pritisaka i dalje pridonosi slaba i iscrpljena domaća potražnja“, zaključuju analitičari Raiffeisenbank Austria.
Izvor: Profitiraj.hr