Otkaz ugovora o radu s ponudom izmijenjenog ugovora
Najčešći razlozi kada će poslodavac ponuditi radniku otkaz ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora (naravno kada prethodno izostane suglasnost radnika na dogovornu izmjenu sadržaja ugovora) je promjena radnog mjesta, visine plaće, trajanja dnevnog tj. tjednog radnog vremena.
Ovdje treba naglasiti i da kod ove vrste otkaza ugovora o radu moraju biti ispunjeni svi zakonom predviđeni opravdani razlozi za otkaz koji bi trebali postojati i da se radi o redovitom otkazu ugovora o radu radi poslovno odnosno osobno uvjetovanih razloga.
Također naglašavamo da je i kod ovog postupka nužno provesti Zakonom o radu za to predviđenu proceduru (savjetovanje s radničkim vijećem).
Ukoliko radnik prihvati zaključenje izmjenjenog ugovora o radu u roku koji mu ostavi poslodavac, a koji rok ne može biti kraći od osam dana, i dalje zadržava pravo pobijati odluku o otkazu.
Dakle,usprkos prihvatu ponuđenog ugovora radnik može pokrenuti sudski spor.
Radnik je i u ovakvim slučajevima dužan pridržavati se procedure propisane Zakonom o radu, a to je da se prethodno, prije pokretanja sudskog postupka, treba obratiti poslodavcu zahtjevom za zaštitu prava.
Propuštanjem ove radnje u roku radnik gubi pravo na sudsku zaštitu.
Ovdje je vrlo važno spomenuti i rokove u kojima radnik treba (ako želi) reagirati na odluku o otkazu ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora.
Rok za sklapanje novog ugovora o radu s izmjenjenim uvjetima radnik može prihvatiti u ostavljenom roku koji ne može biti kraći od osam dana.
Ako radnik prihvati ponudu izmjenjenog ugovora ali s takvom ponudom ipak nije zadovoljan jer smatra da je odluka o otkazu nezakonita, svoje protivljenje odluci mora izraziti u obliku zahtjeva za zaštitu prava u roku od petnaest dana od dana kada je prihvatio izmjenjeni ugovor o radu.
Ako radnik odluči ne prihvatiti izmjenjeni ugovor, petnaestodnevni rok za podnošenje zahtjeva za zaštitu prava teče od dana kada je radnik priopćio poslodavcu da ne želi prihvatiti izmjenjeni ugovor, a ako to nije uradio, onda u roku od petnaest dana od dana kada je istekao rok za prihvat izmjenjenog ugovora.
Konkretno, protekom roka od osam plus petnaest dana od dana primitka odluke o otkazu (ako se poslodavac u reguliranju rokova držao minimalnih zakonskih rokova).
Kada govorimo o otkazu ugovora o radu s ponudom izmjenjenog ugovora treba istaknuti da bez obzira što u ovom postupku poslodavac nudi nastavak radnog odnosa uz izmjenjene uvjete i dalje je obvezan poštovati zakonsku zabranu otkaza određenim kategorijama radnika (npr. trudnice) odnosno otkaz je uvjetovan suglasnošću radničkog vijeća odnosno sindikalnog povjerenika.
Prestanak radnog odnosa
-
Naknada za neiskorišteni godišnji odmor
Kada radnik ima pravo na isplatu novčanog iznosa zbog neiskorištenog godišnjeg odmora?
-
Što nakon isteka ugovora o radu?
Moramo li s poslodavcem potpisati određene papire i na taj način i 'službeno' završiti našu suradnju?
-
Dobio/la sam otkaz… Imam li pravo na otpremninu?
U kojim slučajevima su poslodavci nakon otkaza ugovora o radu dužni isplatiti otpremninu?
-
Prestanak radnog odnosa i odjava radnika s obveznog mirovinskog i zdravstvenog osiguranja
Poslodavac radniku niti nakon šest mjeseci od prestanka radnog odnosa nije dostavio M-2P obrazac. Što učiniti?
-
Ugovor o radu na određeno i otkazni rok
Postoji li zakonski rok u kojem smo dužni najaviti poslodavcu da ne planiramo produžiti svoj radni odnos s njim ako smo sklopili ugovor na određeno?
-
Otkaz ugovora o radu i isplata novčane naknade za nezaposlene
Imam li pravo na novčanu naknadu za nezaposlene ako sam dao otkaz kod bivšeg poslodavca?